Majgårdsvej 25

Sommerhus Nr. 11025 - Vibæk Strand

Nyere og ualmindelig dejligt og helt unikt feriehus i 2 plan højt beliggende på opvokset naturgrund i eftertragtet område i det nordlige Ebeltoft. I stueplan er der stor, delvist overdækket fliseterrasse, og 1. sal har udgang til stor, vest- og sydvendt træterrasse med den skønneste udsigt over Ebeltoft Vig og Mols Bjerge. Der er havemøbler, liggestole, parasol og grill, og på selve grunden finder man en skøn bålplads. Et helt usædvanligt velbeliggende og lækkert hus med en næsten sydlandsk stemning, som desuden er energivenligt.

I stueplan er der stor, klinkebelagt hall med indgang til spa-badeværelse og bryggers samt trappe til 1. sal, hvor man kommer ind i stor, lys stue/alrum i åben forbindelse med køkken og udgang til terrasse. Her er god spiseplads til 6 personer og dejlig sofa-afdeling med TV med danske (inkl. TV2) og tyske kanaler. Det helt nye, velindrettede køkken med god arbejdsplads har keramiske kogeplader, ovn, stort køleskab, opvaskemaskine og mikrobølgeovn. De 6 sovepladser fordeler sig på 1 meget stort soveværelse, ”havværelset”, med dobbeltseng og køjeseng samt et lidt mindre værelse, ”skovværelset”, med 2 enkeltsenge. Huset råder over 2 badeværelser – et skønt badeværelse med bruseniche, bidet og skabsarrangement på 1. sal og i stueplan et ligeledes nyt badeværelse med spabad og bruser samt gulvvarme. Desuden er der bryggers med vaskemaskine, tørretumbler, strygebrædt og strygejern i stueplan samt adgang til fryser i teknikrum. Internetadgang.

Her bor man i gåafstand til både bymidten og den børnevenlige sandstrand ved Ebeltoft Vig, hvor man kan nyde de smukke solnedgange over Mols Bjerge. Man er midt i områdets skønne natur og samtidig tæt på den atmosfærefyldte gamle bydel med de toppede brosten, gode indkøbsmuligheder og et væld af oplevelser og aktiviteter, hvad enten man er til strandliv, fiskeri, golf eller vandre- og cykelture.

Læs mere
Ret søgning
eller opgrader ferien

6749.00

Vibæk Strand"Syddjursland"

4020.00

Vibæk Strand"Syddjursland"
Ankomst13. april 2024 Afrejse 20. april 2024 Gæster 3 personer Leje af feriehus 3.820,00 DKK Bookinggebyr 200,00 DKK Leje i alt 4.020,00 DKK
120 m² feriehus
6 personer
500 m til kyst
Husdyr ikke tilladt
Internetadgang
Husfakta
Afstand indkøb
: 700
Afstand restaurant
: 1000
Afstand strand
: 500
Byggeår
: 2004
Grundareal
: 1300
Havudsigt
Husareal
: 120
Husdyr ikke tilladt
Personantal
: 6
Renoveret
Renoveringsår
: 2022
Rygning tilladt
: Nej
Afstand Attraktioner (km-angivelse)
Afstand golfbane
: 2
Afstand svømmehal
: 3
Djurs Sommerland
: 31
Kattegatcentret
: 31
Legoland (afstand)
: 144
Randers Regnskov
: 53
Ree Park
: 9
Skandinavisk Dyrepark
: 17
Tivoli Friheden (Aarhus)
: 54
Husopvarmning
Alternativ energi
Gulvvarme
Jordvarme
Varmepumpe
Multimedier
Dansk TV (inkl. TV2)
Fjernsyn
Internetadgang
Tysk TV
Soveværelse
Antal Soverum
: 2
Dobbeltsenge
: 1
Enkeltsenge
: 2
Køjesenge
: 1
Køkken
Elkedel
Emhætte
Fryser (liter)
: 100
Kaffemaskine
Komfur/ovn
Køleskab
: 1
Mikrobølgeovn
Opvaskemaskine
Badeværelse
Badeværelse
: 2
Bruseniche
Gennemløbsspa
Gulvvarme i badeværelse
Håndbruser
Ude-faciliteter
Bålplads
Grill gas
Havemøbler
Liggestole
: 4
Naturgrund/have
Parasol
Diverse
Klinkegulv
Strygebrædt
Strygejern
Trægulv
Tørretumbler
Vaskemaskine

Kommentar

Af Olaf Poetzsch
den 30-07-2023
Feriehus
Grund
Ferieområde

Gæst fra Tyskland
Feriehus
Grund
Ferieområde

Gæst fra Danmark
Feriehus
Grund
Ferieområde

Et fantastisk og helt unikt hus

Gennemsnitsbedømmelse

Feriehus
4
1
0
0
0
Grund
4
1
0
0
0
Ferieområde
3
2
0
0
0
september 2023
uge man tir ons tor fre lør søn
35 1 2 3
36 4 5 6 7 8 9 10
37 11 12 13 14 15 16 17
38 18 19 20 21 22 23 24
39 25 26 27 28 29 30