Øreflak 36

Sommerhus Nr. 04936 - Øer Strand

Dette rummelige og totalrenoverede hus er beliggende på velplejet naturgrund for enden af lukket vej og bare 300 meter fra den børnevenlige Øer Strand. Dejlige terrasser mod syd og vest med havemøbler, liggestole, parasol og grill. På husets sydside er desuden tilbygget en skøn udestue med lofter til kip som i resten af huset, så man kan sidde ”ude” hele året. Huset fremtræder lyst og indbydende med lofter til kip, ovenlysvinduer samt store glaspartier til kip, som virkelig lukker lyset ind. Husets hjerte er den store stue/alrum, hvor brændeovnen med muret skorsten står centralt. Her er rigelig plads til spisestue til 6 personer, TV-stue med danske (inkl. TV2) og tyske kanaler samt hyggeligt læsehjørne. I åben forbindelse med stuen finder man det veludstyrede, moderne køkken med køle-/fryseskab, keramiske kogeplader, ovn, opvaskemaskine og mikrobølgeovn. Huset råder over 1 stort soveværelse med elevations-dobbeltseng og skabsplads, 1 værelse med 2 enkeltsenge (kan samles til dobbeltseng) og 1 mindre værelse med køjeseng. Lyst og dejligt flisebadeværelse med bruseniche og gulvvarme. Stort bryggers med vask, vaskemaskine og tørretumbler. På den store, indhegnede grund kan hunden tumle frit. Internetadgang. NB. Garage indgår ikke i lejemålet.Her bor man i kort afstand til Ebeltofts hyggelige gader og gode indkøbsmuligheder og lige ud til Øer Strand, som er kendetegnet ved lavt vand, store sandbanker og et rigt fugleliv. Gode muligheder for fiskeri og vandaktiviteter samt dejlige cykel- og vandreture.
 

Læs mere
Ret søgning
eller opgrader ferien

3872.00

Øer Strand"Syddjursland"
Ankomst23. september 2023 Afrejse 30. september 2023 Gæster 3 personer Leje af feriehus 4.590,00 DKK Super Last Minute -918,00 DKK Bookinggebyr 200,00 DKK Leje i alt 3.872,00 DKK
125 m² feriehus
6 personer
300 m til kyst
1 husdyr tilladt
Internetadgang
Husfakta
Afstand indkøb
: 1000
Afstand restaurant
: 1000
Afstand strand
: 300
Byggeår
: 1980
Grundareal
: 1546
Husareal
: 125
Husdyr
Løbende moderniseret
Personantal
: 6
Renoveret
Renoveringsår
: 2019
Rygning tilladt
: Nej
stk. husdyr tillad
: 1
Udestue
Afstand Attraktioner (km-angivelse)
Afstand golfbane
: 10
Afstand svømmehal
: 1
Djurs Sommerland
: 38
Kattegatcentret
: 41
Legoland (afstand)
: 155
Randers Regnskov
: 62
Ree Park
: 18
Skandinavisk Dyrepark
: 27
Tivoli Friheden (Aarhus)
: 59
Husopvarmning
Brændeovn
Elvarme
Varmepumpe med aircondition
Multimedier
Dansk TV (inkl. TV2)
Fjernsyn
Internetadgang
Kabel-TV
Radio
Tysk TV
Soveværelse
Antal Soverum
: 3
Dobbeltsenge
: 1
Enkeltsenge
: 2
Køkken
Emhætte
Fryser (liter)
: 140
Komfur/ovn
Køleskab
: 1
Mikrobølgeovn
Opvaskemaskine
Badeværelse
Badeværelse
: 1
Bruseniche
Gulvvarme i badeværelse
Håndbruser
Ude-faciliteter
Grill
Havemøbler
Liggestole
: 2
Naturgrund
Parasol
Diverse
Klinkegulv
Strygebrædt
Strygejern
Trægulv
Tørretumbler
Vaskemaskine

Kommentar

Af Simone Winter
den 06-08-2023
Feriehus
Grund
Ferieområde

Af Max-Philipp Richter
den 30-07-2023
Feriehus
Grund
Ferieområde

Af Max-Philipp Richter
den 30-07-2023
Feriehus
Grund
Ferieområde

Af annette Nielsen
den 17-07-2023
Feriehus
Grund
Ferieområde

Fint hus med dejlig have

Af Claudia Engelbart
den 28-05-2023
Feriehus
Grund
Ferieområde

Gæst fra Tyskland
Feriehus
Grund
Ferieområde

Af Michael Dunte
den 05-06-2022
Feriehus
Grund
Ferieområde

Af Michael Søgård
den 29-03-2022
Feriehus
Grund
Ferieområde

Fint hus og rigtig dejligt område , der var ikke mangel på noget i huset og der er uden tvivl rigtig dejligt og skønt om sommeren . Det er bestemt et hus vi ville leje igen.

Af Anja Nielsen
den 18-02-2022
Feriehus
Grund
Ferieområde

Super flot og velholdt sommerhus med alt man har brug for , dejligt område til gåture, vi troede dog man havde mulighed for at købe sig ind i svømmehallen ved landal hvilket desværre ikke var muligt .

Af Kirsten Pedersen
den 25-09-2021
Feriehus
Grund
Ferieområde

Vi var meget positiv overrasket over sommerhuset. Der var tænkt på alt. Dejligt inventar. Hjemlig hyggeligt.

Gæst fra Tyskland
Feriehus
Grund
Ferieområde

Gæst fra Danmark
Feriehus
Grund
Ferieområde

Sommerhus + området som det lå i var ganske enkelt helt og aldeles perfekt!!! Hvis vi endelig skal nævne noget som kunne være bedre/anderledes er det den udendørs skraldespand som vi synes er for lille til en familie på 5 personer (Sommerhuset har opr. plads til 6 personer) på en uges sommerferie. uge.

Gæst fra Danmark
Feriehus
Grund
Ferieområde

Dejligt sommerhus med god have til hund.

Gennemsnitsbedømmelse

Feriehus
26
7
0
0
0
Grund
28
5
0
0
0
Ferieområde
26
7
0
0
0
september 2023
uge man tir ons tor fre lør søn
35 1 2 3
36 4 5 6 7 8 9 10
37 11 12 13 14 15 16 17
38 18 19 20 21 22 23 24
39 25 26 27 28 29 30