Hækvej 7

Sommerhus Nr. 04907 - Øer Strand

 Tæt på Ebeltoft By og tæt på stranden finder man dette rummelige, velholdte og løbende moderniserede feriehus. Huset er højt beliggende i den nordlige del af det store sommerhusområde mellem Ebeltoft og Øer. Stor, nordvestvendt fliseterrasse med skøn udestue, hvor man kan nyde middagsmaden og udsigten uanset vejret, samt dejlig, afskærmet, sydvendt fliseterrasse. Her er havemøbler og grill.

Man kommer direkte ind i den store stue/alrum med brændeovn, mageligt sofahjørne, TV med danske (inkl. TV2) og tyske kanaler samt særskilt spiseafdeling til 6 personer med udsigt til haven. I åben forbindelse med stuen er der virkelig pænt, veludstyret køkken med god arbejdsplads og komfur med keramiske kogeplader og ovn, køle-/fryseskab, opvaskemaskine og mikrobølgeovn. Fra køkkenet er der desuden udgang til havestuen. Huset rummer 6 sovepladser fordelt på 2 gode soveværelser med dobbeltseng og 1 lidt mindre værelse/anneks med indgang fra havestuen. Nyere, regulært badeværelse med bruseniche, skabsarrangement og vaskemaskine. Der er b.la. dartspil, bob-spil samt bordtennis til rådighed i nyindrettet aktivitetsafdeling og der er internet i huset.

Området omkring Øer, er et hyggeligt og populært ferieområde tæt på skov og strand. Stranden er kendetegnet af lavt vand og sandstrand. Dog kan stranden visse steder være en blanding af sten og sand. Er man til cykling på mountainbike cykler, finder man i området en 13 km lang bane, som er inddelt i forskellige sværhedsgrader. Fra huset er der ca. 5 min kørsel til havnen i Ebeltoft og her finder man Glasmuseet, som er førende indenfor moderne glaskunst. På havnen finder man også flere gode spisesteder og der er altid mulighed for at købe friskfangede fisk. I Ebeltoft bys hyggelige brostensbelagte gader, finder man mange spændende butikker med b.la. brugskunst samt små hyggelige cafeer. her finder man også byens mest besøgte seværdighed Det gamle Rådhus, hvor folk kommer fra nær og fjern for at blive gift. Fra huset er der en lille times kørsel til henholdsvis Kattegatcentret i Grenaa og Nordens største forlystelsespark Djurs Sommerland.

Læs mere
Ret søgning

6143.00

Øer Strand"Syddjursland"

8531.00

Øer Strand"Syddjursland"

11065.00

Øer Strand"Syddjursland"

3754.00

Øer Strand"Syddjursland"
Ankomst9. april 2023 Afrejse 16. april 2023 Gæster 4 personer Leje af feriehus 4.181,00 DKK Last minute -627,00 DKK Bookinggebyr 200,00 DKK Leje i alt 3.754,00 DKK
94 m² feriehus
6 personer
1200 m til kyst
Husdyr ikke tilladt
Internetadgang
Husfakta
Afstand indkøb
: 3000
Afstand restaurant
: 3000
Afstand strand
: 1200
Anneks
Byggeår
: 1969
Grundareal
: 1200
Husareal
: 94
Husdyr ikke tilladt
Løbende moderniseret
Personantal
: 6
Renoveringsår
: 2004
Rygning tilladt
: Nej
Afstand Attraktioner (km-angivelse)
Afstand golfbane
: 7
Afstand svømmehal
: 6
Djurs Sommerland
: 36
Kattegatcentret
: 37
Legoland (afstand)
: 150
Randers Regnskov
: 58
Ree Park
: 14
Skandinavisk Dyrepark
: 23
Tivoli Friheden (Aarhus)
: 55
Husopvarmning
Brændeovn
Elvarme
Varmepumpe med aircondition
Multimedier
Dansk TV (inkl. TV2)
Fjernsyn
Internetadgang
Tysk TV
Soveværelse
Antal Soverum
: 2
Dobbeltsenge
: 2
Dobbeltsenge
: 1
Køkken
Emhætte
Fryser (liter)
: 100
Komfur/ovn
Køle-/fryseskab
Mikrobølgeovn
Opvaskemaskine
Badeværelse
Badeværelse
: 1
Bruseniche
Ude-faciliteter
Grill
Havemøbler
Naturgrund
Diverse
Bordtennis
Dart
Klinkegulv
Trægulv
Tæppe på gulv
Vinyl/linoleum
Konceptinformation til ejer
Bagatelgrænse 1.500 DKK
fordelsagtig golfpriser
Last minute tilbud
Miniferie
Sparferie 14/12
vinterlukning

Kommentar

Af René Bartholdi
den 12-09-2022
Feriehus
Grund
Ferieområde

Vi var i den grad overrasket over sommerhuset

Gennemsnitsbedømmelse

Feriehus
2
2
0
0
0
Grund
2
2
0
0
0
Ferieområde
2
2
0
0
0