Lærkelundsvej 11

Sommerhus Nr. 03811 - Øer Strand

Tæt på Ebeltoft finder man dette hyggelige og stemningsfyldte feriehus, som virkelig oser af rigtig sommerhushygge. Huset byder på en hyggelig indrettet og lys stue med b.la. brændeovn. I forbindelse med stuen ligger det skønne køkken med b.la. opvaskemaskine og med en separat spisekrog. Husets sovepladser finder man i to gode værelser, heraf et værelse med en dobbeltseng samt et værelse med en køjeseng og en dobbeltseng. Rigtig pænt badeværelse med bruseniche.

Området omkring Øer, er et hyggeligt og populært ferieområde tæt på skov og strand. Stranden er kendetegnet af lavt vand og sandstrand. Dog kan stranden visse steder være en blanding af sten og sand. Er man til cykling på mountainbike cykler, finder man i området en 13 km lang bane, som er inddelt i forskellige sværhedsgrader. Fra huset er der ca. 5 min kørsel til havnen i Ebeltoft og her finder man Glasmuseet, som er førende indenfor moderne glaskunst og Fregatten Jylland. På havnen finder man også flere gode spisesteder og der er altid mulighed for at købe friskfangede fisk. I Ebeltoft bys hyggelige brostensbelagte gader, finder man mange spændende butikker med b.la. brugskunst samt små hyggelige cafeer. her finder man også byens mest besøgte seværdighed Det gamle Rådhhus. Fra huset er der en lille times kørsel til henholdsvis Kattegatcentret i Grenaa og Nordens største forlystelsespark Djurs Sommerland.

 

Læs mere
Ret søgning
eller opgrader ferien

2530.00

Øer Strand"Syddjursland"
Ankomst23. september 2023 Afrejse 30. september 2023 Gæster 3 personer Leje af feriehus 2.330,00 DKK Bookinggebyr 200,00 DKK Leje i alt 2.530,00 DKK
65 m² feriehus
6 personer
700 m til kyst
Husdyr ikke tilladt
Husfakta
Afstand indkøb
: 700
Afstand restaurant
: 700
Afstand strand
: 700
Byggeår
: 1968
Grundareal
: 1450
Husareal
: 65
Husdyr ikke tilladt
Løbende moderniseret
Personantal
: 6
Renoveret
Renoveringsår
: 2009
Rygning tilladt
: Nej
Udsigt over landskab
Afstand Attraktioner (km-angivelse)
Afstand golfbane
: 6
Afstand svømmehal
: 5
Djurs Sommerland
: 37
Kattegatcentret
: 38
Legoland (afstand)
: 152
Randers Regnskov
: 59
Ree Park
: 15
Skandinavisk Dyrepark
: 24
Tivoli Friheden (Aarhus)
: 61
Husopvarmning
Brændeovn
Elvarme
Multimedier
Fjernsyn
Soveværelse
Antal Soverum
: 2
Dobbeltsenge
: 2
Køjesenge
: 1
Køkken
Emhætte
Kaffemaskine
Komfur/ovn
Køleskab
: 1
Opvaskemaskine
Badeværelse
Badeværelse
: 1
Bruseniche
Håndbruser
Ude-faciliteter
Grill
Havemøbler
Liggestole
: 2
Naturgrund/have
Diverse
Klinkegulv
Trægulv
Vaskemaskine

Kommentar

Af Sandra Holm Munch
den 30-07-2023
Feriehus
Grund
Ferieområde

Sommerhusområdet: Der stod angivet at der var 700 meter til vandet. Vi er bevidste om at det er fugleflugtslinje men skuffet over hvor langt der reelt var til stranden i bil. Til gengæld var det en rigtig flot og meget børnevenlig strand. Sommerhuset lå godt uforstyrret i forhold til naboer. Haven var overordnet godt møbleret med både bord, stole, liggestole og borde/bænkesæt.

Gennemsnitsbedømmelse

Feriehus
0
2
0
0
0
Grund
1
1
0
0
0
Ferieområde
1
1
0
0
0
september 2023
uge man tir ons tor fre lør søn
35 1 2 3
36 4 5 6 7 8 9 10
37 11 12 13 14 15 16 17
38 18 19 20 21 22 23 24
39 25 26 27 28 29 30