Højt beliggende i det rolige sommerhusområde Lærkelunden nord for Øer finder man dette nyere, velholdte feriehus. Et velindrettet og hyggeligt hus med syd- og nordvendte træterrasser, delvist overdækkede, med havemøbler, liggestole, parasol og grill. Desuden er der et aflåseligt skur på grunden.
Den lyse, rummelige stue med udsigt over haven og udgang til terrasse ligger i åben forbindelse med køkkenet. Her er brændeovn, god spiseafdeling til 6 personer, sofamøblement med lænestole, TV med danske (inkl. TV2) og tyske kanaler, CD-afspiller og radio. Dejligt, nyt køkken med god arbejdsplads, komfur med keramiske kogeplader og ovn, køle-/fryseskab og opvaskemaskine. Huset rummer 2 store, lyse soveværelser med dobbeltseng og et mindre værelse med køjeseng, i alt 6 sovepladser. Desuden er der fra stuen adgang til stor hems med 2 madrasser. Stort, lækkert flisebadeværelse med gulvvarme, bruseniche, spabad, vaskemaskine og tørretumbler. Der er internetadgang.
Øer ligger kun få kilometer syd for Ebeltoft med de hyggelige, brostensbelagte gader og gode indkøbsmuligheder. Den børnevenlige Øer Strand er kendetegnet ved lavt vand, klitter, store sandbanker og et rigt fugleliv. Her er gode muligheder for fiskeri og vandaktiviteter, og hele området indbyder til dejlige cykel- og vandreture.
Manglede den annoncerede hundeindhegning