Gemmavej 2

Sommerhus Nr. 29302 - Helgenæs

Virkelig skønt, nyere sommerhus beliggende nær Sletterhage Fyr og med panoramaudsigt over Aarhus Bugten. Huset er smukt beliggende på en stor og ugenert naturgrund med buske og træer og har en dejlig terrasse, både åben og overdækket, med havemøbler, parasol og grill. På grunden er der bålplads samt sandkasse til de mindste.

Lys og smagfuld indretning i en lidt rustik og landlig stil med sans for detaljer. Hyggelig opholdsstue med brændeovn, TV med parabol og radio. Stort velindrettet køkken i åben forbindelse med stuen med elkomfur, køle-/fryseskab samt opvaskemaskine. Lyst og lækkert badeværelse med bruseniche, gulvvarme og vaskemaskine. Husets sovepladser fordeler sig på 2 soveværelser, begge med dobbeltseng, på det ene værelse i forbindelse med en ekstra overkøje. Desuden er der en god hems med 4 sovepladser og et rummeligt anneks med dobbeltseng. Barnestol og barneseng forefindes. Internetadgang.

Her er man midt i Molslandets enestående natur og tæt på et væld af aktivitetsmuligheder – bl.a. ridning på islandske heste, leje af cykler, kajak eller jolle med motor. Helgenæs byder desuden på badestrande og virkelig gode fiskemuligheder.

Læs mere
Ret søgning

6954.00

Helgenæs"Mols Og Helgenæs"

9206.00

Helgenæs"Mols Og Helgenæs"

15960.00

Helgenæs"Mols Og Helgenæs"

4140.00

Helgenæs"Mols Og Helgenæs"
Ankomst28. oktober 2023 Afrejse 4. november 2023 Gæster 3 personer Leje af feriehus 3.940,00 DKK Bookinggebyr 200,00 DKK Leje i alt 4.140,00 DKK
86 m² feriehus
6 personer
200 m til kyst
1 husdyr tilladt
Internetadgang
Husfakta
Afstand indkøb
: 3000
Afstand restaurant
: 5000
Afstand strand
: 200
Anneks
Byggeår
: 2003
Grundareal
: 2365
Havudsigt
Husareal
: 86
Husdyr
Løbende moderniseret
Panoramaudsigt
Personantal
: 6
Rygning tilladt
: Nej
stk. husdyr tillad
: 1
Afstand Attraktioner (km-angivelse)
Afstand golfbane
: 23
Afstand svømmehal
: 24
Djurs Sommerland
: 37
Kattegatcentret
: 50
Legoland (afstand)
: 152
Randers Regnskov
: 60
Ree Park
: 32
Skandinavisk Dyrepark
: 37
Tivoli Friheden (Aarhus)
: 57
Husopvarmning
Brændeovn
Elvarme
Multimedier
Dansk TV (inkl. TV2)
Fjernsyn
Internetadgang
Radio
Tysk TV
Soveværelse
Antal Soverum
: 2
Dobbeltsenge
: 2
Dobbeltsenge
: 1
Hems (antal pladser)
: 4
Køkken
Emhætte
Fryser (liter)
: 40
Komfur/ovn
Køle-/fryseskab
Opvaskemaskine
Badeværelse
Badeværelse
: 1
Bruseniche
Gulvvarme i badeværelse
Håndbruser
Ude-faciliteter
Bålplads
Grill
Havemøbler
Liggestole
: 2
Naturgrund
Parasol
Diverse
Klinkegulv
Trægulv
Vaskemaskine

Kommentar

Af Frank Krein
den 23-04-2023
Feriehus
Grund
Ferieområde

Af Angela Moormann
den 09-10-2022
Feriehus
Grund
Ferieområde

Af Peter Lüttmann
den 16-08-2021
Feriehus
Grund
Ferieområde

Af Marion Homann
den 15-06-2021
Feriehus
Grund
Ferieområde

Huset var ikke ordentligt rengjort og ikke klar til modtagelse af 5 voksne mennesker, hvor der var een højseng uden stige med gammel stor ment som afsats, der der brast ved brug af slank kvinde. Næste nat overnatning på hems, som var snavset og hvor der blot var madras og ellers tydeligvis opbevaring af ragelse i en bunke. Man kan ikke leje sommerhuset ud til 6 personer, hvor hemsen skal bruges. Så skal hemsen være ren og ordentlig.

Gæst fra Danmark
Feriehus
Grund
Ferieområde

Det var helt pragtfuldt. Trods mangler. Det er synd, hvis huset bliver slidt ned på grund af manglende rengøring.

Gæst fra Tyskland
Feriehus
Grund
Ferieområde

Gennemsnitsbedømmelse

Feriehus
23
3
1
0
0
Grund
22
5
0
0
0
Ferieområde
20
5
2
0
0