Hummervej 12

Sommerhus Nr. 14612 - Egsmark Strand

Dette yderst velholdte feriehus er en sjælden perle. Her får I 88 kvm. stråtækt idyl, højt beliggende med panoramaudsigt over Ebeltoft Vig og det kuperede landskab ved Egsmark Strand. Huset er omkranset af skønne fliseterrasser, delvist overdækket mod syd, og et ugenert gårdhavemiljø, hvorfra man kan nyde solen fra morgen til aften. Det hele er udstyret med gode havemøbler, liggestole, grill og parasol. Huset har carport samt aflåseligt skur.

Stor, velindrettet og hyggelig opholdsstue med synlige loftsbjælker, flot plankegulv og udgang til terrasse. Rummeligt sofamøblement, brændeovn, TV med danske (inkl. TV2) og tyske kanaler samt radio. I forlængelse af opholdsstuen finder man spiseafdelingen med plads til 6 personer og ligeledes udgang til udsigtsterrassen. Det veludstyrede køkken med god arbejdsplads ligger i halvåben forbindelse med stuen og har komfur med keramiske kogeplader og ovn, køle-/fryseskab og opvaskemaskine. Huset rummer 6 sovepladser fordelt på stort, dejligt soveværelse med dobbeltseng, et stort værelse med 1½-personers seng samt 1 enkeltseng og et lidt mindre værelse med 2 enkeltsenge. Virkelig lækkert badeværelse med bruseniche, vaskemaskine og gulvvarme. Der er internetadgang.

Huset ligger 600 meter fra Egsmark Strand, en af de mest børnevenlige sandstrande i hele området. Området byder også på masser af muligheder for dejlige vandre- og cykelture, vandsport samt lystfiskeri fra NATO-molen. Der er kun få kilometer til Ebeltoft med den atmosfærefyldte gamle bydel, flere seværdigheder og gode indkøbsmuligheder.

Læs mere
Ret søgning

9286.00

Egsmark Strand"Syddjursland"

12314.00

Egsmark Strand"Syddjursland"

21400.00

Egsmark Strand"Syddjursland"

5500.00

Egsmark Strand"Syddjursland"
Ankomst25. maj 2024 Afrejse 1. juni 2024 Gæster 3 personer Leje af feriehus 5.300,00 DKK Bookinggebyr 200,00 DKK Leje i alt 5.500,00 DKK
88 m² feriehus
6 personer
600 m til kyst
1 husdyr tilladt
Internetadgang
Husfakta
Afstand indkøb
: 3700
Afstand restaurant
: 600
Afstand strand
: 600
Byggeår
: 1988
Grundareal
: 1250
Havudsigt
Husareal
: 88
Husdyr
Løbende moderniseret
Panoramaudsigt
Personantal
: 6
Renoveret
Rygning tilladt
: Nej
stk. husdyr tillad
: 1
Afstand Attraktioner (km-angivelse)
Afstand golfbane
: 4
Afstand svømmehal
: 5
Djurs Sommerland
: 31
Kattegatcentret
: 31
Legoland (afstand)
: 145
Randers Regnskov
: 52
Ree Park
: 13
Skandinavisk Dyrepark
: 17
Tivoli Friheden (Aarhus)
: 50
Husopvarmning
Brændeovn
Elvarme
Multimedier
Dansk TV (inkl. TV2)
Fjernsyn
Internetadgang
Radio
Tysk TV
Soveværelse
Antal Soverum
: 3
Dobbeltsenge
: 2
Enkeltsenge
: 2
Køkken
Emhætte
Fryser (liter)
: 60
Komfur/ovn
Køle-/fryseskab
Køleskab
: 110
Mikrobølgeovn
Opvaskemaskine
Badeværelse
Badeværelse
: 1
Bruseniche
Gulvvarme i badeværelse
Håndbruser
Ude-faciliteter
Aflåseligt skur
Carport
Grill
Havemøbler
Liggestole
: 4
Naturgrund
Parasol
Udendørs bruser
Diverse
Klinkegulv
Strygebrædt
Strygejern
Trægulv
Vaskemaskine

Kommentar

Af Dorthe Vang Petersen
den 21-08-2023
Feriehus
Grund
Ferieområde

Dog meget slidte pander der ikke kunne bruges da maden brændte fast

Af Einar Kolstad
den 11-06-2023
Feriehus
Grund
Ferieområde

Vi har leid andre sommerhus i dette området tidligere og liker oss godt her.

Gæst fra Tyskland
Feriehus
Grund
Ferieområde

Af Sietske Swart
den 21-08-2022
Feriehus
Grund
Ferieområde

Af Hanne Fuglsang
den 31-07-2022
Feriehus
Grund
Ferieområde

Boligen ville få det sidste pil op hvis de købte møbler der var bedre at sidde i :)

Af Kim Sønderby
den 01-08-2021
Feriehus
Grund
Ferieområde

Måske prisen på sommerhuset er lige i overkanten, har haft en del sommerhuse med mere luxus og ligeså god udsigt til lavere pris Hyggeligt sommerhus ellers

Af Vibeke Staun Fjelking
den 04-07-2021
Feriehus
Grund
Ferieområde

Alt fungerede perfekt. Det var super skønt på alle måder. Vi kommer gerne igen.

Gæst fra Danmark
Feriehus
Grund
Ferieområde

Super udsigt og hyggeligt hus

Gennemsnitsbedømmelse

Feriehus
17
7
2
0
0
Grund
18
7
1
0
0
Ferieområde
19
5
2
0
0